Stanovy

Stanovy Sdružení rodičů a přátel dětí ZŠ Kosmonosy

POSTAVENÍ A POSLÁNÍ SDRUŽENÍ
a) Sdružení je nepolitickou, dobrovolnou společenskou organizací, založenou podle zákona č. 83/1990 Sb., jejímiž členy jsou zákonní zástupci žáků ZŠ Kosmonosy a pedagogičtí pracovníci této školy a další fyzické osoby, kterým členství přizná Rada rodičů.
b) Posláním Sdružení je zejména
- koordinovat působení rodiny a školy
- pomáhat škole, zejména při její výchovně vzdělávací činnosti
- vyjadřovat se k činnosti školy
- podporovat talentované či handicapované žáky
c) Sídlem Sdružení je Podzámecká 1, 293 06 Kosmonosy
d) Na škole rozvíjí činnost pouze jedno Sdružení.

ČLENSTVÍ, PRÁVA A POVINNOSTI ČLENŮ SDRUŽENÍ
Členství ve Sdružení se nabývá zaplacením ročního příspěvku stanoveného Shromážděním.

Člen Sdružení má právo:
a) Zúčastnit se veškeré činnosti Sdružení, zúčastnit se Shromáždění členů Sdružení,
b) Volit za svoji třídu člena Rady rodičů a další orgány Sdružení a být volen do těchto orgánů,
c) Nahlížet do dokumentace a záznamů o činnosti Sdružení a jeho orgánů
d) Předkládat návrhy, připomínky a náměty k činnosti Sdružení.
e) Čerpat z prostředků Sdružení a podle schváleného rozpočtu finanční prostředky pro své dítě

Člen Sdružení má povinnost:
a) Dodržovat stanovy Sdružení,
b) Uhradit schválený členský příspěvek do 90 dní od začátku školního roku,
c) V případě zvolení svědomitě vykonávat funkce v orgánech Sdružení,
d) Nepoškozovat zájmy a dobré jméno Sdružení.
Porušení povinností členem je důvodem k zastavení jeho členství ve Sdružení.

Návrhy, připomínky a náměty
a) Každý člen Sdružení má právo přicházet s podnětnými návrhy a kritikou směřující k lepšímu naplnění poslání Sdružení. S podnětnými návrhy a kritikou seznámí zástupce své třídy v Radě; ten je povinen předložit je k projednání na nejbližším zasedání Rady. Požádá-li o to nejméně 1/2 členů Rady, přenese Rada podněty a připomínky přímo k řešení na Shromáždění členů Sdružení.
c) Se všemi podněty a připomínkami, týkajícími se činnosti školy, bude seznámeno vedení školy nejpozději na nejbližším jednání Rady, kde mu bude dána možnost se k věci vyjádřit.
d) Zjištěné poznatky Sdružení projednává s vedením školy a případně napomáhá při jejich řešení.
e) Se svými podněty se Sdružení může obracet na školskou radu
f) Vedení školy má právo seznámit Radu se všemi opatřeními, týkajícími se činnosti školy a se všemi vzniklými nedostatky. Zejména informuje členy Rady o:
- koncepci výchovně vzdělávací práce školy
- podmínkách zabezpečení školy v oblasti materiální, hospodářské a personální
- provozu školy, hygienických a stravovacích podmínkách dětí a žáků
- zájmové a odborné činnosti ve škole
- úspěších školy a žáků
- možnosti pomoci rodičů škole, popřípadě sponzorování a vzájemném podnikání školy a Sdružení
- o uskutečněných a plánovaných akcích školy

ORGÁNY SDRUŽENÍ
Orgány Sdružení jsou Shromáždění členů Sdružení, Rada rodičů a předsednictvo Rady rodičů.

Shromáždění členů Sdružení
a) Shromáždění členů Sdružení je nejvyšším orgánem, jemuž jsou odpovědny ostatní orgány Sdružení
b) Shromáždění členů Sdružení svolává předsednictvo Rady rodičů po dohodě s vedením školy na začátku školního roku tak, že termín a místo konání Shromáždění zveřejní alespoň15 dní před konáním pozvánkou na webových stránkách ZŠ Kosmonosy. Z jednání Shromáždění členů Sdružení se pořizuje zápis.
c) Shromáždění členů Sdružení je usnášeníschopné bez ohledu na počet přítomných a usnáší se většinou hlasů členů, přítomných na Shromáždění. Při všech hlasováních Shromáždění platí pravidlo jedno dítě, jeden hlas. V případě rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy.
d) Předsednictvo musí svolat Shromáždění členů Sdružení, požádá-li o to revizní komise z důvodu zjištění problémů s hospodařením, nebo více než třetina členů Rady rodičů či 2/3 všech členů Sdružení
e) Shromáždění členů Sdružení schvaluje stanovy a jejich změny a vyjadřuje se ke všem zásadním otázkám týkajícím se Sdružení a jeho činnosti, o nichž dále rozhodne Rada.
f) Shromáždění členů Sdružení schvaluje vyúčtování činnosti Sdružení za uplynulý rok. V případě neschválení rozpočtu Radou vytváří a schvaluje rozpočet Sdružení na příslušný školní rok
g) Shromáždění členů Sdružení volí revizní komisi, složenou ze tří řádných členů Sdružení, k dohledu nad dodržováním stanov a hospodařením Sdružení. Člen revizní komise nemůže být členem Rady. Funkční období členů revizní komise je 3 roky. O výsledcích kontrol komise předkládá Shromáždění jednou ročně zprávu.
h) O případném zániku Sdružení rozhoduje Shromáždění členů Sdružení hlasováním. Se zánikem Sdružení musí hlasováním vyjádřit souhlas nejméně 2/3 všech členů Sdružení.

Rada rodičů
a) Rada rodičů je reprezentativním orgánem Sdružení. Radu tvoří zástupci tříd (po jednom z každé třídy), které zvolil příslušný studijní ročník za svého zástupce.    
b) Zástupce třídy je ustanoven rodiči - členy Sdružení příslušného studijního ročníku na první rodičovské schůzi třídy v příslušném školním roce. Zástupcem třídy se stává ten člen Sdružení, pro kterého se vyslovila většina přítomných rodičů a který se svým ustanovením souhlasí. Jeho funkční období trvá do ustanovení nového zástupce za příslušný studijní ročník v nadcházejícím školním roce.
c) Rada rodičů rozhoduje o všech otázkách, které nejsou vyhrazeny ostatním orgánům Sdružení. O svých rozhodnutích vede Rada písemné zápisy. Rada rodičů vytváří a schvaluje plán hospodaření s finančními prostředky (rozpočet) na příslušný školní rok V případě neschválení rozpočtu Radou rodičů musí být do 1 měsíce svoláno Shromáždění členů Sdružení, aby vytvořilo a schválilo rozpočet Sdružení na příslušný školní rok. Návrh rozpočtu připraví předsednictvo Rady rodičů.
d) Nemůže-li se zástupce třídy ze závažných důvodů dostavit na jednání Rady, může být zastoupen náhradníkem - jiným rodičem dítěte z téže třídy. Tento náhradník má právo vyjadřovat ke všem projednávaným problémům, přednášet návrhy a platně hlasovat stejně jako zástupce třídy .
e) Na jednání Rady je přizván zástupce vedení školy.
f) V případě potřeby může Rada zřídit komisi k realizaci určitého úkolu (např. stravovací komise). Komise je nejméně tříčlenná. Dva členové komise jsou členy Rady (jmenování Radou) a třetí je fyzická osoba, jmenovaná rovněž Radou. Takto však nemohou být jmenovány osoby, které jsou v řešené problematice osobně zúčastněny.
g) Rada se usnáší většinou hlasů přítomných členů. V případě rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy.

Předsednictvo Rady rodičů
a) Předsednictvo Rady je tříčlenné a je voleno Radou. Členy předsednictva jsou: předseda Sdružení, místopředseda a pokladník. Všechny funkce jsou čestné.
Předseda Sdružení je volen Radou, svolává a řídí schůze Rady a Shromáždění členů Sdružení, připravuje program jednání Rady a koordinuje činnost orgánů Sdružení.
Místopředseda Sdružení je volen Radou a v případě nepřítomnosti plně zastupuje předsedu.
Pokladník je jmenován Radou a musí být znalý účetních operací. Hospodaří s finančními prostředky Sdružení podle plánu hospodaření a je za hospodaření odpovědný. O nakládání s finančními prostředky vede příslušné doklady. Na Shromáždění členů Sdružení předkládá vyúčtování finančních prostředků za uplynulý školní rok.
b) Předsednictvo jedná jménem Rady navenek, svolává Shromáždění členů Sdružení, připravuje program Shromáždění členů Sdružení.
c) V době mezi zasedáními Rady řeší naléhavé problémy, které nevyžadují bezprostředně mimořádné svolání Rady a nejsou v kompetenci jiných orgánů Sdružení. O této činnosti informuje předsednictvo Radu buďto elektronicky (e-mail) nebo na jejím nejbližším zasedání. Členové předsednictva podepisují všechny akty Sdružení a Rady.
 
Funkční období orgánů Sdružení
a) Funkční období předsedy a místopředsedy je 2 roky. Funkční období pokladníka není omezeno.
b) Volební období členů Rady končí ustanovením nových členů Rady

PŘÍJMY A HOSPODAŘENÍ SDRUŽENÍ
a) Za účetní období se považuje jeden školní rok
b) Příjmy Sdružení tvoří členské příspěvky členů Sdružení. Jejich výši navrhuje Rada a schvaluje Shromáždění členů Sdružení.
c) Příjmy Sdružení tvoří dále dary a příjmy z činnosti Sdružení. O využití daru rozhoduje vždy dárce, pokud se tohoto práva nevzdá ve prospěch Sdružení. O způsobu užití mimořádných (neplánovaných) příjmů rozhoduje Rada.
d) Se svým majetkem hospodaří Sdružení samostatně podle zákonných předpisů a rozpočtu, schváleného pro každý školní rok Radou rodičů.
e) Rámce ročního rozpočtu Sdružení navrhuje pokladník. Konečnou podobu rozpočtu, výši finančních příspěvků na jednotlivé konkrétní akce školy a tříd (v souladu se schváleným rozpočtem) projednává a schvaluje Rada rodičů. Mimořádné finanční příspěvky do celkové výše 10-ti násobku členského příspěvku za  školní rok může schválit předsednictvo.
f) Průběžné výsledky hospodaření předkládá pokladník Radě, roční vyúčtování schvaluje Shromáždění

ZÁNIK SDRUŽENÍ
Sdružení zaniká dobrovolným rozpuštěním nebo sloučením s jiným subjektem na základě rozhodnutí Shromáždění členů Sdružení, nebo rozhodnutím Ministerstva vnitra.
Zaniká-li Sdružení dobrovolným rozpuštěním, po vypořádání dluhů připadne veškerý jeho zbylý majetek žákům ZŠ Kosmonosy